İzmir Fabrika Taşıma

İzmir Fabrika Taşıma

İzmir fabrika taşıma sektörü çok yaygın ve gelişkin değildir. Zira fabrika yoğunluğu İzmir’de yaygın sayılmaz. Ancak İzmir’in ilçelerindeki fabrikalar da dikkate alınırsa az da olsa hareketli bir sektör denebilir.

İzmir fabrika taşıma firmaları, İstanbul, Ankara gibi yoğun olmadığından, fabrika taşıma işinde uzmanlaşan özel firma bulmakta kolay değildir. Fabrika taşımada profesyonel olmak ne demektir?
Fabrika taşımada profesyonel olmak her şeyden taşınacak iş makinalarının hakkında bilgi sahibi eleman bulundurmaktır. Fabrika bünyesinde bulunan, taşınacak alet ve araçların tanınması zorunludur. Zira, iş alet ve araçlarını tanıyan personel olmaz ise, aracın hassasiyeti bilinmez, hassasiyeti bilinmeden ambalajlanamaz.
İzmir fabrika taşıma işi öncelikle, vinç gerektirir. Tonlarca iş aracının nakliye aracına konması vinç dışında mümkün değildir. Vinci kullanabilecek uzman bir operatör bulundurma hayati önemdedir.
Taşınmayı belirleyecek olan yine fabrikanın içinde yer alan iş makinalarının özellikleridir. Tekstil fabrikasının iş araçları, tekstil makinaları iken, kereste fabrikasının iş aletleri ve bunların özellikleri bambaşkadır. Kimyasal bir fabrika da ise daha başka özelliklerde makinalar mevcuttur. Otomobil fabrikası çok daha farkı torna CNC gibi iş araçları barındırır.
İzmir fabrika taşıma firması, taşıyacağı fabrikanın aletlerinde uzman firmalardan uzman destek almak durumundadır.
İş makinalarının ekonomik değeri düşünülürse, mutlaka sigortalama yöntemini uygulamalıdır. Sigorta yapmadan fabrika nakliyatı inanılmaz, korkunç bir risktir.
Fabrika nakliyatında en önemli diğer bir hususun da iş aletlerini paketleme, ambalajlama olduğunu, her parçaya özel paketleme sisteminin mutlaka uygulanması gerektiğini bilmelidir.
Fabrika taşımak her şeyden önce iş güvenliği meselesidir ve iş güvenliğinin gerektirdiği önlemler alınmadan yapılamaz. İş güvenliği önlemi nedir? Personelin kask kullanmasından, elektrik enerjinin ihtiyaç halinde kesilmesine kadar tedbirli davranma halidir.
Taşınacak fabrikanın özelliklerine göre iş yeri taşıma güvenliğinin tedbirleri de daha farklı çeşitli yöntemler ile sağlanabilir.
İzmir fabrika nakliye firmalarında bu iş de profesyonel ve yıların deneyimi olan firmalar olduğu gibi kaçak çalışan, yasadışı, korsan firmalarda vardır. Korsan firmaya fabrika nakliyatı yapanalar genelde sonradan pişman olan firmalardır. Korsan firmalar, yasal mevzuatlardan, vergilerden, eleman giderlerinden kaçtıkları için çok ucuz fiyat vererek işi alabilmektedirler. Ucuz fiyata aldanan firmalar, zararlarının ne olduğunu, bu nakliyatın onlara gerçek maliyetinin ne olacağını ancak, nakliyat esnasında, arızalanan iş makinası, veya iş makinaları sonrası anlayabilmektedirler. Tabi ki sigorta olmadığından, bu arıza yada, parça kaybının tüm bedeli kendilerine kalmaktadır. Korsan firma sözleşme de yapmadığından, nakliyatta zarar, ziyan yaşayan firma, hiçbir şekilde bu zararını, ziyanını karşılayacak hak ve hukuk sahibi olamamaktadır.

Fabrika taşımak, özgündür bir taşımacılıktır. Tonlarca makinanın taşınmasıdır söz konusu olan. Bu neden ile herhangi bir nakliyat firmasının yapacağı iş de değildir fabrika taşımak.
Firmamız fabrika taşıyabileceği özel eleman ve özel araçlar ile hizmet vermektedir. Fabrikayı inceleyerek, fabrikadaki makinaları değerlendirerek, yine fabrikanın bulunduğu konumu ve taşınacak yeni fabrikanın yerini değerlendirerek, taşıyıp taşıyamayacağına karar vermekte, taşıyacaksa da nasıl taşıyacağının yöntemini belirleyerek taşınacak firmanın değerlendirmesine sunmaktadır.

 


 

İzmir Fabrika Taşıma