Dolar Fiyatı ve Evden Eve Nakliyata Etkisi

Dolar Fiyatı ve Evden Eve Nakliyata Etkisi

Dolar Fiyatı ve Evden Eve Nakliyata Etkisi
Ekonomi de bir dünya sistemi var. Bu sisteme entegre olmayanlar da bir şekilde entegre olmaya zorlanıyor. Bu zorlama biçimine savaş yöntemi de dahildir. Dünya ekonomi sistemini oluşturan ve yönetenler bunun adına her ne kadar serbest piyasa deseler de bu kendileri için serbest piyasadır. Kendileri bu piyasada her şey yapma serbestliğine sahiptir.

Bahsedilen dünya sistemi aslında bir tür dolar ekonomisidir. Ülke ekonomimiz bu dünya dolar piyasa sisteminin parçasıdır. Hali ile dolarda ki her hareketlenme ülke ekonomisinde karşılığını bulmaktadır. Memur Ayşe, Öğretmen Ali, İşçi Ahmet, İşsiz Halime doların her hareketinde cebindeki liranın eridiğini fark etmektedir. Demir, yakıt, enerji bir çok sektör zaten doğrudan dolara endekslidir. Artı doların her yükselişi liranın değer kaybı demektir.

Dolar fiyatı da doğrudan nakliyat sektörünü etkisi altına almış durumdadır. Dolardan ilk etkilenen yakıttır. Nakliyat sektörünün en yoğun kullandığı şey de yakıttır. Doların yükselmesi, nakliyatta kullanılan yakıtın değerinin yükselmesi demektir ve bu da nakliyatın daha pahalı olmasına yol açar. Bu doğrudan denklemdir.

Dolar fiyatının diğer doğrudan nakliyat fiyatına etkisi şudur. Vatandaşın cebinde veya hesabında bulunan lira parası dolar karşılığında değer kaybettiğinde, vatandaşın alım gücü düşmektedir. Alım gücü düşen vatandaş hayati olmayan bir çok şeyini ertelemektedir. Mobilyasını, beyaz eşyasını, televizyonunu almaya güç yetiremeyen yurttaş yeni eve taşımayı da nakliyatı da erteleyebilmektedir. Daha ucuz diye korsan nakliyat firmalarının tezgahına düşebilmektedir.

Doların fiyatı nakliyat şirketinin giderini doğrudan etkiler. İşçi ücreti artar. Sigorta ücreti artar. Yakıt ücreti artar. Araç alım veya bakım ücreti artar. Artan giderler de nakliyatın daha pahalı olmasına neden olur. Dolar yükselince nakliyat şirketi de zarar etmemek için nakliyat ücretini doların yükselişine paralel yükseltir. En genel denklem böyle işler.